1. 1. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 14.10.1968. – 25.10.1968.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Boris Dogan
    Nagrade: Biserka Baretić (Nagrada SKOJ-a), Nives Kavurić-Kurtović (Nagrada SKOJ-a), Ismar Mujezinović
    2. nagrada Salona: Tomislav Hruškovac, Nikola Koydl, Miša Pengov, Mile Skračić, Zdravko Tišljar, Marija Ujević

  2. 2. Salon Mladih

    Vrijeme održavanja: 11.10.1969. – 26.10.1969.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Vasilije Jordan
    Nagrade: Dragica Cvek-Jordan i Nagrada SKOJ-a, Ivo Friščić, Petar Jakelić (Nagrada SKOJ-a), Eugen Kokot, Nikola Koydl (Nagrada SKOJ-a), Ante Kuduz, Mladen Macolić, Miroslav Šutej (Nagrada SKOJ-a), Ratko Janjić

  3. 3. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 15.10.1970. – 26.10.1970.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Branko Bunić, Stjepan Gračan, Ratko Janjić, Miro Vuco
    Nagrade: Josip Bukal (Nagrada SKOJ-a), Nataša Cetinić (Nagrada SKOJ-a), Ante Kuduz (Nagrada SKOJ-a), Vinko Fišter (Nagrada SKOJ-a), Stjepan Gračan (Nagrada SKOJ-a), Vlado Jakelić (Nagrada SKOJ-a), Ratko Janjić (Nagrada SKOJ-a), Zlatko Kauzlarić Atač (Nagrada SKOJ-a), Ivan Kuduz (Nagrada SKOJ-a), Rudolf Labaš (Nagrada SKOJ-a), Mladen Macolić (Nagrada SKOJ-a), Josip Škerlj (Nagrada SKOJ-a), Nebojša Uglješić (Nagrada SKOJ-a), Ana Žalac-Feiner (Nagrada SKOJ-a), Miro Vuco (Nagrada SKOJ-a)

  4. 4. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 15.10.1971. – 30.10.1971.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Stjepan Gračan, Jagoda Kaloper, Srećko Planinić
    Nagrade: Ivo Friščić (Nagrada SKOJ-a), Ivan Kuduz (Nagrada SKOJ-a), Rudolf Labaš, Miro Vuco (Nagrada SKOJ-a)

  5. 5. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 15.12.1972. – 28.12.1972.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Renata Chalupa, Eugen Kokot, Ratko Petrić.
    Nagrade: Josip Bukal, Renata Chalupa, Stjepan Gračan, Petar Jakelić, Vlado Jakelić, Rudolf Labaš, Ratko Petrić, Dubravka Babić

  6. 6. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 6.10.1973. – 22.10.1973.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Nagrade: Boris Bućan, Zlatko Keser, Rudolf Labaš, Ratko Petrić, Miro Vuco

  7. 7. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 28.11.1974. – 15.12.1974.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Ratko Janjić, Ratko Petrić
    Nagrade: Jadranka Fatur, Dubravko Gjivan (Prva nagrada), Rudolf Labaš, Nenad Opačić, Emil Robert Tanay, Ljubomir Stahov, Dubravka Babić

  8. 8. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 2.10.1976. – 19.10.1976.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Stanko Špoljarić, Robert Emil Tanay
    Nagrade: Zlatko Keser, Marijana Muljević, Ante Rašić

  9. 9. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 24.11.1977. – 11.12.1977.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Stanko Špoljarić, Boris Švaljek
    Nagrade: Dalibor Jelavić, Dora Kovačević, Boris Švaljek, Zlatan Vrkljan

  10. 10. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 22.12.1978. – 10.1.1979.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Boris Švaljek, Ivana Stančić, Branimir Cilić
    Nagrade: Kuzma Kovačić, Edita Schubert, Damir Sokić

  11. 11. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 15.11.1979. – 5.12.1979.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Nenad Fabijanić, Stanko Špoljarić
    Nagrade: Giulio Brajuha, Dubravko Gjivan, Vladimir Gudac, Dražen Juračić

  12. 12. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 1980.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Nagrade: Zvjezdana Fio, Edita Schubert

  13. 13. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 8.12.1981. – 16.12.1981.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb, Galerija Karas, Galerija PM
    Likovni postav:
    „Tekstovi - parole, izjave, citati“, predgovor Antun Maračić
    „Nova slika“, predgovor Zvonko Maković
    „Antimuzej Vladimira Dodiga Trokuta“
    „Animacija Pina Ivančića"
    Tri ravnopravne nagrade: Edita Schubert, Društvo distrofičara Hrvatske. Marcela Munger, Igor Rončević, Damir Sokić

  14. 14. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 02.12.1982. - 16.12.1982.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb i Galerija PM
    Likovni postav: Peruško Bogdanić
    Nagrade: Peruško Bogdanić, Slavomir Drinković, Anja Ševčik

  15. 15. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 8.11.1983. - 1.12. 1983.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb; Galerija Karas, Zagreb i Galerija PM, Zagreb
    Likovni postav (Koncepcije): Mladen Lučić, Antun Maračić, Branka Hlevnjak, Želimir Koščević
    Nagrade: Nina Ivančić, Kuzma Kovačić, Damir Sokić

  16. 16. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 22.1.1985. – 10.2.1985.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb, Galerija Karas
    „Situacija – slikarstvo, kolaž, crtež, grafika, fotografija, film, instalacija, skulptura“
    Izložbe prema autorskim koncepcijama:
    "Otvoreno eklektični" autora Željka Kipkea
    "Grafičko oblikovanje u novinstvu mladih" autora Branke Hlevnjak, Vedrane Kršinić i Maline Zuccon-Martić
    izložba „In Memoriam“ s izborom radova Dubravka Gjivana
    Nagrade: Dalibor Jelavić, Željko Kipke, Ante Rašić

  17. 17. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 9.1.1986. – 30.1.1986.
    Mjesto održavanja: Galerija Karas, Galerija proširenih medija, Umjetnički paviljon, Salon galerije Karas
    Likovni postav (Situacija: slikarstvo, crtež, grafika, fotografija, dizajn, scenografija, kiparstvo, arhitektura, performans):
    Izložbe prema autorskim koncepcijama:
    "Instalacije" autora Željka Jermana
    "Zagrebački arhitekti između dva rata: pesimizmu usprkos" autora Krešimira Rogine
    "Poruke: poruke: slika i riječ na odjeći mladih" autora Vedrane Kršinić, Maje Povrzanović i Hrvoja Žučka
    Nagrade: Dušan Jurić, Dora Kovačević, Mirna Krešić, Marijan Molnar, Mirjana Vukadin

  18. 18. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 20.1.1987. – 5.2.1987.
    Mjesto održavanja: Moderna galerija, Galerija Karas
    Likovni postav: Darko Schneider i Gjuro Vandjura
    Nagrade za slikarstvao: Helena Klakočar, i Bane Milenković
    Nagrade za kiparstvo: Mladen Mikulin
    Nagrada za arhitekturu: Grupa „5xA“ i Vinko Penezić te Krešimira Rogina
    Posebno priznanje za arhitekturu: grupa autora „Kulturna solidarnost Gračani“
    Nagrade za fotografiju: Milisav Vesović

  19. 19. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 23.12.1987. – 17.1.1988.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Zagreb
    Likovni postav: Zvonko Maković, Krešimir Rogina, Milisav Vesović
    Nagrade: Nella Barišić, Branko Lepen
    Ante Nikša Bilić, Sanja Plavljenić i Gordan Širola (3. nagrada na Natječaju „Provizorna metamorfoza Umjetničkog paviljona u prostor za održavanje 20. salona mladih“ 19. salona mladih)
    Hrvoje Kovačević (2. nagrada na Natječaju „Provizorna metamorfoza Umjetničkog paviljona u prostor za održavanje 20. salona mladih“ „Provizorna metamorfoza Umjetničkog paviljona u prostor za održavanje 20. salona mladih“ 19. salona mladih)
    Damir Novoselec (1. nagrada na Natječaju „Provizorna metamorfoza Umjetničkog paviljona u prostor za održavanje 20. salona mladih“ 19. salona mladih)
    Priznanja na Natječaju: Ivica Mucko, Sonja Vuković, Alan Oslaković, Igor Rogulj, Zoran Šuša

  20. 20. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 10.10.1988. – 26.10.1988.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Muzej revolucije naroda Hrvatske, Kulturno informativni centar Zagreb, Omladinski kulturni centar, Galerije HDLUZ-a
    Likovni postav: Lovro Artuković, Kruno Kamenov, Feđa Vukić
    Retrospektiva 1968 – 1988. -nagrađeni umjetnici
    Situacija 88
    "Geometrije osamdesetih - izraz ili izlaz", autora Krešimira Purgara
    "Kontinuitet avangardne mode u Zagrebu", autorice Sanja Muzaferija i Gordana Brzović
    "Stari mačak i sinovi – proboj jugoslavenskog stripa u Europu ", autora Veljka Krulčića
    Natječaj za javnu skulpturu;
    Natječaj "Djelo za javnu jugoslavensku ličnost"
    Izložbe gostujućih umjetnika:
    "Gosti: ovdje" iz Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije
    "Gosti: ondje" iz Austrije, Italije, Španjolske
    Izvan kalendarskog okvira: Ivan Lesiak
    Nagrade: Branko Lepen, Svjetlan Junaković
    Nagrada 7. sekretara SKOJ-a za likovnu umjetnost: Lovro Artuković i Zlatko Jurić
    Prva nagrada za javnu skulpturu: Darwin Butković, a Tomislav Vončina (pohvala)
    Natječaj za javnu ličnost: Ivan Mucko

  21. 21. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 10.10.1989. – 28.10.1989.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Galerija Karas, Muzej revolucije naroda Hrvatske, Kulturno informativni centar Zagreb
    Likovni postav: Igor Krpan i Igor Maroević
    Nagrade: Nagrada 7. sekretara SKOJ-a za likovnu umjetnost: Bane Milenković te Ivan Mucko i Damir Novoselec
    Otkupna nagrada Student servisa:
    Otkupna nagrada NSB-a:
    Nagrada Dubravko Gjivan:
    Stimulacija USIZ-a kulture grada Zagreba:

  22. 22. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 10.10.1990. – 28.10.1990.
    Mjesto održavanja: Umjetnički paviljon, Galerija Karas
    Autorske koncepcije:
    "O zajedničkom u prirodnom": Sanja Backrach, Mario Krištofić, Sandra Križić-Roban, Nenad Roban
    "Vice versa suvremenog crteža", Berislav Valušek.
    "Fotografija - etapa umjetnikova promišljanja", Andreja Der-Hazarijan.
    "Povratak pripovjedačkom stripu ili pojava četvrte generacije", Veljko Krulčić.
    "Odlazak u budućnost", Hrvoje Božičević.
    Gost salona: Josip Vaništa
    Gosti iz Beograda, Vojvodine, Slovenije i BIH
    Nagrade: Svjetlan Junaković
    Nagrada Dubravko Gjivan:
    Otkupna nagrada Student servisa:
    Otkupna nagrada NSK:

  23. 23. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 28.11.1992. – 13.12.1992.
    Mjesto održavanja: Gliptoteka HAZU, Galerija Karas
    Likovni postav (Situacija): Janka Vukmir
    Autorska koncepcija - Projekt Ego Eeast: Aleksandar Ilić, Željko Božičević, Ivica Franić, Ivana Keser i Davor Pavelić
    Nagrade: Andrej Rehak

  24. 24. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 9.9.1996. – 5.10.1996.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Likovni postav:
    "Situacija" (dvije sekcije: Arhitektura i dizajn te Sekcija ostalih likovnih, vizualnih i izvedbenih disciplina : Mario Beusan Autor koncepta izložbe „Ironija i cinizam Ivica Malčić
    Nagrade:
    Grand Prix (sponzor Marijan Kolesar):
    Tri ravnopravne nagrade: Dražen Grubišić, Tomislav Buntak
    Posebna nagrada (Izložba u Galeriji Matice Hrvatske):
    Nagrada za arhitekturu (Skupna izložba u Muzeju arhitekture HAZU):
    Nagrada za dizajn (Skupna izložba u galeriji sv. Ivan Zelina:
    Nagrada publike:

  25. 25. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 11.10.1998. – 8.11.1998.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika, Gliptoteka HAZU, Galerija Studentskog centra, Dvorana MM centra SC, galerija i čitaonica Vladimir Nazor, galerija Arteria, Art Net Club, Klub Gjuro II, BP Club, pothodnik Sopot-Središće, Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Galerija Gradska, Klub arhitekata DAZ-a, Salon Galerije Karas
    Kustosice: Iva Matija Bitanga, Jasminka Končić, Ida Mati
    Devet kategorija "Situacije":
    A - slikarstvo, kiparstvo, grafika, objekti, instalacije, urbane intervencije, selektorice Janka Vukmir i Mirna Vodopija
    B - video instalacije, film, eksperimentalni i animirani film, selektori Dalibor Martinis i Ivan Pavić
    C - ilustracija i karikatura, selektori Edvin Salihović i Blaženko Karešin
    D - industrijski i grafički dizajn, dizajn novih medija, selektorica Sandra Križić Roban
    E - arhitektura, selektori Vinko Penezić i Krešimir Rogina
    F - modni dizajn, selektor Tonči Vladislavić
    G - glazba, selektor Sanja Pleša i Berislav Šipuš
    H - kazalište, pokret i ples, performans, dramski, scenski, neverbali, vizualni teatar, multimedijalna zbivanja, happening, selektori Gordana Vnuk i Ivica Buljan
    I - književnost, selektor Branko Čegec
    Natječaj autorske koncepcije japanskog arhiteksta Makoto Sei Watanabea „Solution“

    Nagrade: Grand Prix : Alen Floričić
    A: 1. Tomislav Brajnović, 2. Srećko Strahinja
    B: 1. Lila Draganeva, Lucija Macari, 2. Ivana Marušić
    C: (Strip): 1. Sebastijan Čamagajevac i suradnik Dalibor Talajić, 2. Andrej Rehak
    C: (Ilustracija i karikatura): 1. Iva Višošević, 2. Jakov Jeić
    D: (Grafički i produkt dizajn): 1. Ivana Vučić
    D: (Tehnička izvedba za web stranicu): Ivan Kralević, Andrej Rehak
    E: 1. Lovorka Prpić, 2. Tomislav Perković, Ana Šverko
    F: 1. Tomislava Jerčić, 2. Željka Gradski
    G1: Pun Kufer, The Schizoid Wikler's
    G1: (Jazz ambijentalna glazba): Anna Ghallo
    G2: Sanda Majurec
    H: Neovisni kazališni projekt HODAČ
    I: Ivica Prtenjača
    Posebene nagrade:
    Nagrada Artresor studija autoru iz područja likovnih umjetnosti, dizajna, performansa, proširenih medija: Duško Čikara
    Nagrada AGM za likovnu umjetnost: Ines Krasić
    Nagrada Galerije Vladimir Nazor: Erbosyn Meldebekov
    Nagrada Galerije Matice Hrvatske: Pablo Heguera
    Nagrada međunarodnog arhitektonskog natječaja Solution: 3 jednakovrijedne nagrade: 1. Dalila Perosa, 2. Cristina Diaz Moreno, Efren Ga Grinda, 3. Chantanee Wongkham, Kamonwan Maneetanu, Sutee Vilaschaijaronen, Sanpachai Tippayasawet
    Priznanja: 1. Guillermo Yabguez-Bergantino, 2. Denis Ambruš, Damir Vrban, 3. Taro Matuishi

  26. 26. Salon mladih

    Vrijeme održavanja 8.1.2001. – 28.1.2001.
    Mjesto održavanja: peti paviljon Zagrebačkog velesajma
    Likovni postav: Olga Majcen, Sunčica Ostoić
    Nagrade: Alen Floričić, Denis Krašković, Ivan Marušić Klif, Marijan Crtalić

  27. 27. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 1.4.2004. – 30.4.2004.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Likovni postav: Organizacijski odbor 27. salona (Nikolina Ivezić, Đorđe Jandrić, Paulina Jazvić, Ivana Kancir (tajnica), Mladen Lučić (predsjednik), Krešimir Oremović, Borivoj Popovčak)
    Nagrade: Grand Prix: Alem Korkut
    Tri jednakovrijedne nagrade: Antun Božičević, Karmen Dugeč, Leo Vukelić
    Nagrada Ljevaonice Ujević: Velibor Mačukatin

  28. 28. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 20.6.2006. – 20.7.2006.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Teorijski tekst Salona (Otvoreni natječaj): Nikica Klobučar sastavio pitanja za ocjenjivački odbor, a u katalogu su objavljeni njihovi odgovori.
    Autorska grupa povjesničara umjetnosti Katapult 6 – „Zagreb 19:00 – Seul 02:00“ - izložba kao integralni dio Salona, odnosno kao njegov neovisni segment.
    Gost Salona: Daniel Brickman s performansom Sequences na otvorenju
    Nagrade: Snježana Ban (Velika nagrada Salona), Ana Hušman, Marko Tadić, Galeb Vekić

  29. 29. Salon mladih: Salon revolucije

    Vrijeme održavanja: 4.10.2008. – 26.10.2008.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Kustosice: Ivana Bago i Antonija Majača
    Asistentice kustosica: Petra Krolo, Ana Kutleša, Jelena Pašić
    Nagrade: nije ih bilo.

  30. 30. Salon mladih : Tržište

    Vrijeme održavanja: 12.6.2010. – 3.7.2010.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Likovni postav: Ivana Gabrić, Neva Lukić
    Popratni projekt "Izvan okvira" autorica Anite Kuharić Smrekar i Martine Vrbanić, koji se prvi put održao na Ekonomskom fakultetu 2008. godine, a zatim i 2010., te je predstavljen na 30. salonu
    Nagrade: Ana Sladetić, Stipan Tadić, Marin Majić

  31. 31. Salon mladih: Korekcije

    Vrijeme održavanja: 4.9.2012. - 23.9.2012.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskog društva likovnih umjetnika
    Kustos: Vladimir Čajkovac
    Nagrade: Igor Ruf, OKO

  32. 32. Salon mladih

    Vrijeme održavanja: 7.7.2014. – 27.7.2014.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika (Galerije Prsten i Bačva)
    Kustos i autor predgovora: Feđa Gavrilović
    Nagrade:
    Grand prix: Mitar Matić
    Druga i treća jednakovrijedna nagrada: Fran Makek i Mak Melcher
    Nagrada ljevaonice Ujević: Vojin Hraste
    Posebna pohvala žirija: Vice Tomasović, Josipa Štefanec, Srđan Giovanelli, Morana Manger, Damir Sekulić
    Usporedno Salonu mladih održana je i izložba radova studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu pod nazivom "Venientes 4".

  33. 33. Salon mladih : Troškovnik

    Vrijeme održavanja: 10.11.2016. – 11.12.2016.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Kustosica i autorica predgovora: Martina Miholić i Mia Orsag
    Nagrade:
    HPB Grand prix: Luka Kedžo
    2. HPB nagrada: Marija Plečko i Petra Orbanić
    3. HPB nagrada: Mihael Giba
    HPB Pohvala: Jelena Lovrec, Vanja Babić
    MSU nagrada: Miran Šabić
    Nagrada Iva Vraneković – umjetnik umjetniku: Pavle Pavlović, Mak Melcher
    Posebna pohvala i stipendija: Melita Matović Fligler

  34. 34. Salon Mladih : Panoptikon

    Vrijeme održavanja: 24.5.2018. - 26.6.2018.
    Mjesto održavanja: Dom hrvatskih likovnih umjetnika
    Kustosica i autorica predgovora: Mirna Raul
    Nagrade:
    HPB Grand prix: Vladimir Novak
    2. HPB nagrada: Vida Meić
    3. HPB nagrada: Niko Mihaljević
    Pohvala: Nikica Jurković
    MSU nagrada: Vida Meić
    Nagrada Galerije Kranjčar: Jelena Lovrec
    Nagrada Ljevaonice umjetnina Ujević: Josipa Stojanović
    Nagrada Iva Vraneković – umjetnik umjetniku: Marija Matić

U želji da s vremenom prikupimo sve informacije o prijašnjim Salonima mladih, ukoliko uočite da neki
podatak nedostaje ili je pogrešan, molimo Vas da nas kontaktirate na hdlu@hdlu.hr

Copyright ©  Salon mladih – 2020